• Welcome to Българският форум за Микротик.
 

Копиране на routerboard конфигурация

Започната от funny_boy, Четвъртък, 01 Юли, 2010, 09:59:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

funny_boy

Здравейте на всички
Имам следният въпрос. Може ли конфигурация от един routerboard да се копира на друг. Говоря конкретно за прехвърляне на настройки от RB433 на RB411
Поздрави

Joro711

#1
Възможно е.Трябва да използваш командата exprort в terminal.Пишеш export file=името на файла,който искаш да се запази.След това пренасяш файла на другия рутер в Files и използваш командата import името на файла,който си създал.Import автоматично ще провери за такъв файл в Files.  :)


Joro711

А всъщност ти вече купи ли го този рутерборд RB411?Ако си го купил,откъде и каква карта купи за него?

funny_boy

Не съм още. Скоро ще го поръчвам мисля оттук http://www.vikteam.net/item.php?id=197 , защото съм пазарувал и друг път оттам и съм доволен. Ще ползвам старата карта http://www.vikteam.net/item.php?id=184 .

Joro711

Не е ли по-добре да вземеш RB411AH?Има голяма разлика между него и RB411.Въпреки,че питаше за 5-8 клиента и мисля,че и по-евтиния вариант ще ти свърши работа.


Joro711

Дойде ми на ум една идея.Възможно ли е например да направим една база-данни с експортнати конфигурации и всеки да опише накратко какво точно представлява конфигурацията?Например моята е следната.Рутер RB450G.Първи и втори порт са съответно WAN1 и WAN2 по PPPoE.Трети,четвърти и пети порт са в бридж и има пуснат DHCP сървър.Идеята е да направим база-данни с най-разнообразни конфигурации и всеки да може да си изтегли най-подходящата за него.След това с минимални усилия ще може да си я пригоди изцяло за своите нужди.Какво мислите за тази идея?

funny_boy

Идеята е страхотна... стига конфигурациите да са приложими за различни модели RouterBoard-ове

Joro711

За отделните серии рутербордове трябват различни експортни конфигурации.Но за еднакви рутербордове няма никакъв проблем да се ползва една и съща конфигурация със смяна на МАС-адресите и задаване на парола по подразбиране, например admin, преди записване на конфигурацията.Дайте предложения как точно да го направим.В момента максималния размер за качване на файлове е 1 Мб, но може да бъде увеличен.Може да се направи и нов раздел специално за тези файлове.

funny_boy

#10
Така... пробвах да прехвърля конфигурацията на друга машина и ето какво става след като напиша "Import torb411.rsc" :
Opening script file torb411.rsc
Script file loaded and executed successfully
no such argument (bandwidth)

... и нищо. Няма никакъв ефект. Бъркам може би някъде.

edit: Според мен причината може би е в разликата във версиите: едната е 3.23, а другата 2.9.27  ???

Joro711

Възможно е да е от версиите.Но има и нещо друго.Файлът според мен трябва да се редактира.Има неща в него, които няма да са съвместими с друг рутерборд.Например ID-то няма да е същото.МАС-адресите също ще е проблем да останат от първата конфигурация.Моята идея е да се експортира конфигурацията в пълния й вид и след това всеки да си редактира определени неща в съответствие с неговия рутер.